Abd’de ortaya çıkan tüm filmlerin hizmet ettikleri yer aslında aynıdır. Amerikan bağımsız sinemacılarının bazıları hariç. En büyük görevleri ABD’yi olabildiğince yüceltmek ve ABD’yi dünyanın jandarması ilan edip, bütün toplumları ABD’nin himayesine sokup ve o sayede olabildiğince dünya halklarını sömürmek ve kendi ideolojilerini bu sayede yaymaktır amaçları.
Şimdi bazı filmlerle bu savımızı somutlaştıralım. İlk filmimiz Top Gun  Baş rol oyuncusu Tom Cruise genç ve yakışıklı bir donanma pilotudur. Ve ABD’li gençleri pilotluğa yöneltmek için Körfez Savaşı öncesi çekilmiş bir filmdir. Genç ve güzel kızlarla birlikte olan Tom Cruise Top Gun ödülünüde alarak başarısını taçlandırmıştır. Bu yıllarda sinema salonlarının yakınlarına askerlik şubeleri açılmış ve orduya başvuru inanılmaz derecede artmıştır. Cinsellik ve başarı ile insanların akıllarını çelen onların kanına giren bu film ABD emperyalizminin en çok ekmeğini yediği filmlerden biridir.
article-1313350-0B4047E6000005DC-657_468x681
Diğer bir filmimiz Bir Zamanlar Askerdik. İşin ilginç yanı ABD Vietnam Savaşında yenilmesine rağmen kendi yaptıkları katliamları meşrulaştırmak ve kendilerini haklı göstermek için bir sürü film çekmişlerdir. Bunlardan en akılda kalanı ise Mel Gibson‘un başrolde oynadığı Bir Zamanlar Askerdik filmidir. Bu filmde ABD askerlerinin ırk, mezhep fark etmeksizin sözde kahramanlıkları anlatılmış. Ve tek yönlü bir bakışla kendilerinin haklı oldukları, sosyalizmin haksız olduğu vurgulanmıştır. Çekilen sahneler, kendi yaptıkları katliamları apaçık gözler önüne sererken hala bu sav üzerine anlatı sunmuşlardır.
Bir de hemen hemen herkesin bildiği Rambo filmleri. Bu serinin 3. Filmin’de Rambo Afganistan’a gider. Ve Sözde Sovyet işgalindeki Afganistan’da tek başına dev bir orduya karşı savaşır ve bu savaşı kazanır. Bütün dünyada ağzı açık bu adamı konuşur. Efsaneleştirilir bu kahraman ABD askeri. Halbuki mantık süzgeçinden geçirip düşünmek bu olayları, kimsenin aklına gelmez.
Şu an ABD dünyanın jandarması görevini üstlenmiş ve çoğu topluma bunu kabul ettirmişse Hollywood  sinemasının bundaki payı çok büyüktür. Çünkü görsellik insanların beyinlerinde yer eder. İnsanlar kendi istekleriyle bu filmleri izlerler ve isteseler de istemeseler de zihinlerini işgal eder bu filmler. Ve etkisinden kurtulmaları da çok zordur.
Tüm dünyada ABD emperyalizmi yüzünden dökülen her damla kanda, her damla göz yaşında, yitirilen her hayatta, bu filmlerin çok büyük etkisi vardır. Uyanmak için daha ne kadar kan dökmesi gerekiyor insanoğlunun.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.