Geçen gün Bodrum kıyılarında sahile vuran mülteci bir çocuğun cesedi parçaladı yüreğimizi! Aslında bu kocaman bir yalan, kimsenin yüreği falan parçalanmadı. Sadece o fotoğrafa bakıp kendi egolarını tatmin etti insanlar. Bakın size şöyle bir örnek vereyim bu konu ile ilgili. Korku filmleri neden insanların ilgisini çeker. Çünkü korku filmlerinde birileri sürekli ölür ve biz sadece bu ölümleri izleriz. Bize hiç bir şey olmaz. Budur korku filmlerini cezbedici yapan.

Şimdi bu çocuğun daha doğrusu bu çocukların katilleri kimler. Cevabı çok basit, bizleriz. Hani sözde ölen çocukların fotoğraflarına bakıp yüreği parçalanan bizler. Kendi egolarımız yüzünden dünyayı her gün daha beter bir yere çeviriyoruz. Demokrasi yalanının arkasına sığınıp yapılan her kötülüğü meşru bir kılıfa sokuyoruz. Bize dokunmayan yılan bin yaşasın diye bir deyim türemiş bu topraklarda. Daha ne denir ki. Gözümüz kör, vicdanımız taş kesilmiş. Hayata karşı o kadar duyarsızlaşmısız ki, gözümüz hiç bir şeyi görmez, hiç bir şeyi duymaz olmuş.

O kadar borçla yaşıyoruz ki. Çalışmaktan kafamızı kaşıyacak vakit bulamıyoruz. Yanımızda akıllı telefonlar olmasa dünyadan haberimiz olmayacak. Haberimiz olsa ne çare bir kere batmışız dibe. Çıksak bir daha batacağız. Sokarım kim nerede ölmüsse ölmüş bana ne ben yaşıyorum ya kimse umurumda olmaz. Facebook’tan haber akışına bakarken, şurada çatışma şu kadar ölü, şurada bomba patladı ölü ve yaralılar var. Akıl almaz kaza bir aile yok oldu. Bu haber başlıklarına her gün rastlıyoruz facebook haber kaynaklarında. İnanın acaba ne olmuş diye merak dahi etmiyoruz. Artık o kadar rutin hale getirilmiş ki bu olaylar medya yüzünden, başlıklara bakıp geçiyoruz, spotları dahi okumuyoruz bırakın haberin içeriğini.

Savaşı devletler yapar, olan fakir halklara olur. Devlet başındaki kişiler her zaman kendi çıkarlarını düşünür. Halklar onların umurunda dahi değildir. Vicdan tüm dünyaya hakim olana dek. Eceli dışında hiç bir canlı ölmeyene dek. Tüm silahlar gömülene dek. Ve son olarak yine yeniden ” SINIRSIZ, SINIFSIZ, ÖZGÜR BİR DÜNYA” kurulana dek mücadelemiz sürecek.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.