Tarihsel olarak nereden çıkmıştır pek bilgi sahibi değilim ama, günümüzde neden tercih edildiğine dair biraz fikrim var.

Kadınlar neden dekolte giyer? Ya da neden dekolte giyme ihtiyacı hisseder? Veyahut neden başka kadınlarla aynı ortamda dekolte yarışına girer?

Şimdi olaya şuradan girelim. Dekolte kadın bedeninin belli kısımlarının giyim sırasında açıkta bırakılması ya da örtülmemesidir. Tanım bir şeye benzemedi ama az çok ne olduğunu biliyorsunuz dekoltenin.

Mesela bir sinema filminin galası yapılacak. Bir sürü davetli insan var. Bir filmin galası olduğu için dekolte yarışının yaşanmaması çok zor. Kim var orada magazin basını, peki magazinciler ne ister. Abi şöyle sağlam dekolteli biri gelse de, çeksek yoksa haber değeri taşıyan bir şey bulamayacağız derler kendi aralarında. Ve bunu bilen davetli bayanlar, iki tarafında lehine olacak şekilde bir durumu bilirler ve oldukça cüretkar kıyafetler seçmeye özen gösterirler. Davetlileri tek tek çeken magazin muhabirleri, o anı beklerler. Ve o an geldiğinde birden salona dağılmış olan magazinciler hepsi bir araya toplanır ve bir flaş cümbüşü başlar. Yarınki sayfalarındaki kapak fotoğrafı en güzel şekilde çekmek için bir birlerini ezerler adeta. Onlarında ekmek kapısı sonuçta. Patronları onlardan böyle pozlar bekliyor çünkü. Bu durum dekolte giyen kişininde ekmeğine yağ ve bilumum bal sürer. Buradaki bilumuma takılmayın bu arada lafın gelişi yazdım. Bal baldır.

Bedava kendi reklamını yapmaktadır. Bedenini olabildiğince sergileyerek bu reklamı yapmaktadır aslında. Alan memnun satan memnun misali.

Kadın bedeni her zaman bir meta olarak görülür bu sistemde. Kadınlarda bunu bilerek ya da bilmeyerek kendilerini bu şekilde pazarlama yoluna giderler. Pazarlama derken, yanlış anlaşılmasın reklam ve pazarlamanın pazarlaması bu. Anladınız işte. Uzatmama gerek yok sanırım.

Sosyal hayatta da böyle. Bir kız ortamında genellikle, kızlar arasında bir çekişme vardır. Grubun popüleri olmak ister hepsi. Bunu da dekolte yoluyla yapmaya çalışırlar genelde. Birisi mini etek giyer. Bakarsın öbürü daha mini bir etek giymiş olur. Bakarsın bir diğeri, kısa bir şort giymiş götü başı meydanda. Bir diğeri altta kalmaz ve soyunur. Sonuncusu şaka tabi. Ama inanın böyle şeyler var bu hayatta. Ahhh egolarımız ahh. Bir yenebilsek, bir yenebilsek. Alet olmasak bu asalak düzene, samimiyet ve sevgi dolansa her bir yaprakta. Ama belki bir gün anlatabiliriz insanlara tüm bu olanları ve onlarda bizi anlayabilir umarım. Sağlıcakla kalın dostlar.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.