Dünyanın Yörüngesini Değiştiren İnsanlar

 1. KRİSTOF KOLOMB:

 

Sözde Amerika Kıtası’nın kaşifi. Hindistan’a diye yola çıkmış, kendisini şu an ki Orta Amerika’da ki San Salvador adasında bulmuştur. Oraya gittiğinde de, yerlilerle karşılaşmış ve onlarla bir türlü anlaşamamıştır.

christopher-columbus

 

 2. WİLLİAM SHAKESPEARE:

İngiliz Edebiyatı’nın en büyük oyun yazarı olarak bilinir. Toplamda 154 şiir ve 37 oyun yazar Shapespeare, İngiliz Diline 1700’e yakın kelime kattığı tahmin edilmektedir.

William-Shakespeare

 

3. CHARLES DARWİN:

Bir doğa bilimci olan Darwin, Evrim Teori‘sinin kurucusudur. 1859 yılında Türlerin Kökeni adlı kitabı yazdı. Bu kitap yayınlandıktan sonra Darwin, çok fazla tepki ile karşılaştı.  Ama o bu tepkilere aldırış etmeden inandığı doğruların peşinden giderek, araştırmalarına devam etti. Yazılmış bütün kutsal kitaplara meydan okudu. İnsan ve Maymunların atalarının aynı olduğunu iddia etti.

charles-darwin

 

 

 4. KARL MARX:

İktisatçı ve Sosyolog olan Marx, fikirleriyle dünyanın gidişatını değiştiren isimler arasında yer almayı başardı. Devlet otoritesine karşı çıkarak, insanların eşit şartlar altında bütün toplum için çalışması gerektiğini savundu. 21 Şubat 1948’de Friedrich Engels ile Komünist Manifesto’yu yayınladılar. Yazdığı Kapital adlı kitabı ile yeni bir dünya ekonomik modeli çizdi. Marx’ın fikirleri tüm dünyaya yayınlı ve Çarlık Rusya yıkılarak SSCB kuruldu. 1950 yılında, dünyanın neredeyse yarısında komünizm hüküm sürüyordu.

karl-marx1

 

5. MAHATMA GANDHİ:

1869 yılında Hindistan’da dünyaya gelen Gandhi, hukuk eğitimi almak için İngiltere’ye gitmiştir. Fakat orada kalmayı tercih etmeyip Hindistan’a geri dönmüştür. Manda’ya ve ırkçılığa karşı mücadele vermiştir. Yaptığı pasif direnişlerle insanları etkilemiş ve bu sayede onları örgütlemeyi  başarmıştır.  Ve  sarf ettiği şu  cümlelerle, ne kadar derin düşünceli bir insan olduğu anlaşılabilir.

“Söylediklerinize dikkat edin düsüncelere dönüsür…
Düsüncelerinize dikkat edin duygulariniza dönüsür…
Duygulariniza dikkat edin davranislariniza dönüsür…
Davranislariniza dikkat edin aliskanliklariniza dönüsür…
Aliskanliklariniza dikkat edin degerlerinize dönüsür…
Degerlerinize dikkat edin karakterinize dönüsür…
Karakterinize dikkat edin kaderinize dönüsür…”

MAHATMA GHANDI...FILE---Hillary Rodham Clinton consulted with a spiritual  adviser who led her through imaginary conversations with her personal hero,  Eleanor Roosevelt, as well as Indian leader Mahatma Gandhi, shown in this 1947 file photo, according to a new book about the 1996 presidential campaign by the Washington Post's Bob Woodward. (AP Photo/FILE)

 

 6. ALBERT EİNSTEİN:

Gelmiş geçmiş en büyük fizikçi olarak kabul edilir. 1919 yılında İzafiyet Teorisi‘ni kanıtlamış ve 1921 yılında bu teorisi sayesinde Nobel Fizik ödülünü almıştır. Ölmeden kısa bir süre önce, dünya devletlerine, Nükleer Silahların kullanılmaması için bir manifesto kaleme almıştır.

Albert EINSTEIN televize

 

 7. ADOLF HİTLER:

1933 ile 1945 yılları arasında Almanya’nın liderliğini üstlenmiştir. 2. dünya savaşında 6 milyon yahudinin toplama kamplarında ölmesine sebep olmuştur. Nasyonel Sosyalizm’in son kalesi olarak bilinen Hitler’in  intihar ederek öldüğü sanılmaktadır.

adolf-hitler

 

 

8. NELSON MANDELA:

Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin ilk siyahi devlet başkanıdır. Irkçılık, fakirlik ve eşitsizliğe karşı mücadele vermiş bir isimdir. Uzun yıllar silahlı mücadele vermiş ve ömrünün 27 yılını hapishanede geçirmesine rağmen dışarı çıktıktan sonra siyasal bir mücadeleye girişmiş ve bu mücadeleyi kazanmıştır.

nelson-mandela

 

 9. MARTİN LUTHER KİNG JR. :

ABD’nin güneyinde siyahilere karşı yapılan ayrımcılık sırasında, onların yanında yer almış ve pasif direniş konusunda halkı etkileyerek etkili olmuştur. Her konuşmasına ” I have a dream ” ile başlayarak ne kadar idealist bir insan olduğunu belli etmiştir. Gandhi’den etkilenen Martin Luther King 1964 yılında Nobel Barış Ödülü almıştır. 1968 yılında uğradığı bir suikast sonucu yaşamını yitirmiştir.

king_martin_luther_jr_01

 

 

 10. BİLL GATES:

1977 yılında öğrenci iken Microsoft’un kurucuları arasında yer almıştır. Ve ilk bilgisayar programını oluşturan Gates, 1993 yılında dünyanın en zengin kişisi olmayı başarmıştır. Amansız bir hastalığa yakalanan Gates, ölümüne yakın şu sözleri söylemişti: ” Şu an her şeyimi bırakıp sağlıklı bir dilencinin yerinde olmak isterdim. Ama artık çok geç ölüyorum.”

bill_gates

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.