Yaşadığımız bu hayatta her zaman bir karar vermek zorunda kalırız. Bazı kararlarımız bizi mutlu ederken, bazıları ise etmez. Verdiğimiz kararlarda çoğu zaman toplum baskısını olağan şiddetiyle hissederiz. Bizi hep bir kalıba sokma derdindeki toplumumuz, kendimiz olmamıza izin vermez. Aykırı fikirlere kapalıdır toplum, herkesin kendisi gibi düşünmesini ister. Hayatta her gün sizi diğer insanlardan farksız yapmak için var gücüyle gece gündüz çalışır.

İşte bu yazımda size, kendi olabilmek için, kendi istediği hayatı yaşamak için toplum tabularını yıkıp, her türlü zorluğa göğüs geren bir insandan bahsedeceğim. Onun adı Anıl Kangal, 1986 doğumlu bir kız. O kendi yaşıtları gibi evlenip, çoluk çocuğa karışmak yerine hayalindeki dünya turunu gerçekleştirmiş biri. Üniversite hayatından sonra, herkes gibi çalışmaya başlamış ve bir gün kendisine o büyülü soruyu sormuş. ”Burada ne yapıyorum ben”. İnsan kendisine bu soruyu sorduktan sonra, ister istemez aldığı cevaplar hayli canını sıkar o kişinin. Bu hayata bir kez geldik ve başka şansımızda olmayacak. Madem bir kez geldik bu dünyaya, madem sonsuza kadar yaşamayacağız, o vakit istediğimiz gibi yaşayacağız. Dünyada görülecek onca gülüş, onca gözyaşı, onca sevinç, onca hayat varken, yerinde durup rutin hayatına devam edemezdi Anıl. Peki ama nasıl.

Anıl çalıştığı süre boyunca biriktirdiği parasına ev ya da araba almadı. O parasını hayalindeki dünya turunu yapmak için kullanmaya karar verdi. Ve tek başına Hindistan’a tek yön bilet alarak macerasına başladı. Tabi bu maceraya başlamak onun için kolay olmadı. Ailesi her ne kadar onun bu hayalini gerçekleştirmesine mani olmadıysa da, pek içleri de rahat değildi. Sonuçta tek başına bir kız dünya turuna çıkmaya karar veriyor ve ailesine bu durumu açıyor. Her anne baba endişelenir böyle bir durumda. Ama Anıl’ın ailesi kızlarına köstek olmak yerine bu seyahatin her aşamasında yanında oldular. Eğer ailesi Anıl’ın yanında olmasaydı, belki bu seyahat yine gerçekleşecekti ama Anıl hep biraz eksik olacaktı.

Tam 533 gün boyunca 28 ülke ve yüzlerde şehir dolaştı Anıl. Sırt çantasından başka yanında bir şey yoktu. Kimi zaman uçakla, kimi zaman trenle, kimi zaman ise otobüslerle tamamladı yolculuklarını. Gittiği her yerde onlarca insanla tanıştı. Onlarla zaman geçirdi. Beraber yediler, beraber içtiler.

1001734_10151765662166211_361145567_n

Gittiği ülkelerde yeni insanlarla tanıştı. Dilini bilmediği insanlarla saatlerce muhabbet etti. Bir insanın dilini bilmeden onunla saatlerce muhabbet etmek saçma gelebilir size. Ama inanın dil her şey değildir. Beden dili, jest ve mimiklerle de insanlar pek ala saatlerce muhabbet edebilir. Bazen hiç konuşmaya bile gerek yoktur. Karşındaki kişiye bakıp onun duygularını hissetmek bile mümkündür.

Anıl tüm bu yolculuğu boyunca, hiç bir zaman dönüp arkasına bakmadı. Her sabah, farklı bir sabaha uyandı. Güneşin doğuşunu izledi uzak doğuda bir dağın tepesinde. Gün batımını izledi Güney Amerika’da. Derin sulara dalıp, düşler ülkesine yolculuklar yaptı. Yeni lezzetler tattı Anıl. Sabahlara kadar dans etti hiç tanımadığı insanlarla, el ele kol kola. Mutluluk denen şeyin aslında ne kadar basit olabileceğini yaşayarak öğrendi. Yaşamak, gezmek, yemek, içmek ve düşünmek aslında mutlu olmaya yeterdi. Fazlası zaten mutsuzluktu.

O artık kendisini gerçekleştirmiş bir kızdı. Hiç kimsenin lafına kulak asmadan, kendi bildiği doğruların peşinden giderek tamamladı Anıl bu yolculuğunu. Geriye dönüp baktığında iyi ki o ilk adımı atmışım dedi. Ve hiç bir zaman pişmanlık duymadı Anıl bu yolculuğundan. Belki şu an bir evi ya da arabası yok ama, yüzlerce hayata misafir olmanın mutluluğu her şeye değer onun için.

Son olarak, o ilk adımı herkesin atması dileğiyle.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.