Kaçak göçmenlik sorunu her yıl binlerce insanın ölümüyle sonuçlanıyor. Dünya’nın her yerinde yaşanan bu durum çoğu zaman içler acısı bir hal alıyor. Afrika kıtasından Avrupa’ya, Güney Amerika’dan Abd’ye uzanan bu yollar git gide çoğalmaya başlamıştır. Genellikle deniz yolu ile başlayan bu macera çoğu zaman karaya varmadan yine denizde son bulmaktadır. Balık istifi gibi insan onurunu ayaklar altına alacak şekilde yapılan bu insan kaçakçılığı yüzlerce, bazen binlerce insan hayatını kaybetmektedir.

Afrika kıtasındaki sefalet ve açlık yüzünden insanlar yerlerini yurtlarını bırakarak bir umudun peşinden Avrupa’ya kaçak yollarla girmeye çalışıyor. Umutları da öyle büyük umutlar değil. Aç kalmadan, yarın ne yiyeceğini düşünmeden yaşamak, onların en büyük umudu aslında. Bu uğurda canlarını tehlikeye atacak bir yolculuğa çıkmayı göze alacak kadar zor durumdalar.

Yıllarca Afrika kıtasını sömüren Avrupa’lı devletler. Artık Afrika’da sömürülecek bir şey kalmayınca, Afrika’yı kendi kaderlerine terk edip, sözde bağımsız devletlere bırakmışlardır yerlerini. Kendi başlarına kalan fakir devletler, ayakta durmaya çalışsa da nafile. Her yaz gelen kıtlık ve bununla birlikte salgın hastalıklar sebebiyle insanlar hayatlarını kaybetmeye devam etmiştir. Ortalama ömür Avrupa’da 70- 75 iken, Afrika’da bu ortalama 35- 40’lardadır.  Yetersiz beslenme, sağlık olanaklarının gelişmemesi, yeterli temiz içme suyunun bulunamaması tüm bu ortalamayı Afrika’da alt seviyelerde tutmaya neden olmuştur.

120907migrant.hlarge

 

 

 

Afrika’da açlık ve sefaletle mücadele eden insanları, insan tacirleri kandırarak ellerindeki 3- 5 kuruşa göz dikip onları sonu olmayan bir yolculuğa göz göre göre göndermektedirler. Belki kaçak göçmenlerde biliyorlardır. O yolun sonunun olmadığını ama, belki de bile bile o yolculuğa çıkanlar bile vardır içlerinde. İşte binde bir ihtimal dahi olsa insanlar bu ihtimal umuduyla biniyorlar o teknelere ve tekneler gibi bütün hayalleri de alabora olup o denizin sularında kaybolup gidiyor. Sabah açıyoruz haberleri. Kaçak göçmenleri taşıyan bir gemi ya da teknenin batması sonucu bilmem kaç yüz tane insan hayatını kaybetti. Şu kadarının cesedine ulaşıldı şu kadar cesette kayıp. İnsanlara artık bu tarz haberler çok normal geliyor. Zaten her zaman kaçak göçmenlerin başına gelen olay. Siyasilerimiz deyimiyle bu işin fıtratında var bu. İnsan vicdanlı bir şekilde düşününce dehşet verici bir olay. Ama artık toplumların vicdanı kalmadı. İnsanlar git gide vahşileşti ve git gide daha da vahşileşecek. Medya ve kitle iletişim araçları bu ölümleri bize sanki normalmiş gibi verdiği sürece bu vahşileşme her daim devam edecektir.

O gece o denizde ölen insanlarda bir can taşıyordu. Onlarında anneleri, babaları, kardeşleri, çocukları, akrabaları, sevdikleri bir kız, ya da bir erkek vardı. Yani o ölenler de insandı. Ve o gece, sen yatağında huzurlu bir şekilde uyurken, o azgın denizde o acımasız dalgalarla boğuşup ölenlerde insanlar olacak.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.