Kuzey Suriye ve Irak’ta Işid‘in etkili olması ve sunni bir islam devleti kurma çabası, bu güne kadar on binlerce masum insanın ölümüne yol açtı. Kimine göre Işid Büyük Orta Doğu Projesinin bir tetikleyicisi, kimine göre ise Kuran’da da bahsedildiği rivayet edilen kara bayraklı İslam devletinin habercisiydi. Tarih boyunca hiç bir zaman huzura kavuşamamış olan Orta Doğu, çoğu zaman din ve mezhep savaşlarına tanıklık etmiştir.

Afganistan, Pakistan Ve İran üçgenine baktığımızda ise bir çok terör örgütünün faaliyetlerine rastlıyoruz. Özellikle Sovyet Rusya’nın dağılmasıyla beraber oluşan iktidar açığından yararlanan Taliban benzeri dini örgütler silahlanarak iktidarı ele geçirmeyi başarmışlardır. Taliban’ın temelleri Pakistan’daki medreselerde atılmıştır. Örgüt üyelerinin çoğu bu medreseler de eğitim almıştır.

11 Eylül saldırılarından sonra adını tüm dünya’ya duyuran Usame Bin Ladin. Bu örgütün o zamanki lideri olarak tanımlanmıştır. Abd’nin Afganistan ve Pakistan’a düzenlediği askeri operasyonlar sonucu Taliban iktidardan indirilmiş ve yeni bir yönetim başa getirilmiştir. Bu olaylardan sonra Taliban Dağlara çekilerek gerilla mücadelesi vermeye başlamıştır.

Zaman zaman canlı bomba eylemleri, zaman zaman ise şehir ortasında kamu kurumlarında insanları esir alarak bir çok insanın ölümüne sebep olmuşlardır.

Orta Doğu’da yaşanan tüm bu olaylarla birlikte akıllara gelen soru şu. Yaşanan tüm bu olaylar ABD’nin güdümünde mi planlanıp hayata geçiriliyor. Ortaya çıkan Şii – Sünni savaşlarının sebebi, Orta Doğu politikasını hızlıca hayata geçirmeye çalışan ABD mi. Göstergelerin bir çoğu bu yönde. Bir olay gerçekleştiğinde, o olayın sonuçlarının kime yaradığına bakın. Kimin yararınaysa o olayın sonuçları, o olayın yaratıcısı da büyük ihtimalle odur.

_82953743_82952695

Son bir kaç yıldır Irak ve Suriye’de yaşanan mezhep savaşları, Pakistan Ve Afganistan’a da Taliban yoluyla sıçramıştır. Daha önceden Şii, Sunni ayrımı yapmadan insanları katleden bu örgün, bugün Şii’leri taşıyan bir otobüsün içine girerek rast gele ataş açmış ve 45 kişiden fazla insanın yaşamına son vermişlerdir. Pakistan sokaklarında devriye atan Abd askerlerinin bu olaydan haberdar olmaması ne kadar mümkündür . Tam bir muamma!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.