Savaş denen kavram insanoğlu var olduğundan beri süre gelen bir kavramdır. İlk olarak doğayla savaşmaya başlayan insanoğlu, daha sonra yerleşik hayat ve özel mülkiyetle birlikte artık varlıklarına yeni varlıklar katmak, daha fazla kazanmak, yeni yaşama alanları için bu savaşı sürdürmeye devam etmişlerdir. İşin komik yanı savaşanlar ve savaşlarda ölenler genellikle alt sınıftan insanlar olurken, varlıklı insanlar savaşmadan kazanılan varlıklara sahip olmuşlardır. Savaşan ve ölenler çoğu zaman fakir halklar olmuştur.

Din savaşları, mezhep savaşları, ırk savaşları bunların hepsi başlı başına bir kandırmadan ibarettir. İnsanlar ne için savaştıklarının farkında olmadan, yalan söylemlerle savaşlara yollanmış ve bir hiç uğruna hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu savaşlara toplumsal baskının rolü çok ama çok fazladır. Toplum tarafından kabul görmek için askere gitmek ve gerekirse savaşıp ölmek gerekiyor. Ne kadar saçma bir şey mantıklı düşündükçe.

İnsanlar neden bir birlerini öldürsünler ki. Dünya yeterince büyük ve paylaşmayı bilirse insanoğlu, herkese yetecek kadar nimet var bu evrende. Ama özel mülkiyetin insanlara aşıladığı ego ve hırs yüzünden, belki yüz milyonlarca belki de milyarlarca insan bu uğurda hayatını kaybetmiştir.

Bütün savaşların asıl nedeni bana göre; bir alanı çitle çevirip burası benim diyen ilk insanlarla başlamıştır. Yani özel mülkiyetin özendirilmesi ve bu nedenle insani değerlerin ikinci plana atılmasıyla savaşlar iyice kızışmış ve herkese yetecek toprakları su ile sulayıp elde edilecek ürünleri paylaşmak yerine o toprakları kanla sulanması tercih edilmiştir.

Bu saatten sonra yapmamız gereken şey şudur; İnsan sıfatından başka bir sıfatı kabul etmemek. Çünkü insanoğluna verilen her sıfat insanoğlunu ayrıştırmak ve savaştırmak içindir. Müslüman, hıristiyan, yahudi, budist ve sağcı, solcu ve her aklınıza ne geliyorsa. Bütün bu kavramları kaldırın ve ben sadece insanım ve insan onuruna yakışır şeyler yapacağım deyin. Bu bilinci tüm dünyaya yayabilirsek, inanın insanlara cennet vaat edip onları savaşa zorlayan insanlardan temizlenir bu evren. ve  cennet için çalışmak yerine bu dünyayı cennete çevirebiliriz.

Tüm savaşlarda ölen insanlar bir hiç uğruna öldüler. Savaşlar hiç olmasaydı yaşanacak onca güzel yıllarını yaşayacaktı ölen insanlar. Ve belki de sıcak yataklarında torunları yanındayken hayata veda edeceklerdi. Ama olmadı yaşama hakları ellerinden çalındı savaşlarda ölen insanların.

3uaXFe4XnhPweo7rU6GNYLgw

Siz siz olun yaşama hakkınızı kimsenin eline vermeyin.  Bir hiç uğruna hayatınızdan vazgeçmeyin. Bu hayatı size, sizi savaşa sokanlar ya da sokacak olanlar vermedi. Ve onlarında almaya hakları yok.

Yine, yeniden, tekrarlıyorum. Bu evrende herkese yetecek kadar nimet var. Yeter ki paylaşmasını bilelim.

SINIRSIZ, SINIFSIZ ÖZGÜR BİR DÜNYA İÇİN SAVAŞALIM. VE BU SAVAŞ EVRENİN SON SAVAŞI OLSUN. BÜTÜN SİLAHLARI YOK EDELİM. BARIŞI BU DÜNYADA DAİM KILALIM.

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.