Seçimlere 4 gün kala ülkenin hali ortada. Herkes paranoyak olmuş durumda. Kimse kimseye güvenmiyor. Herkesin kafasında soru işaretleri uçuşuyor. Hala hangi partiye oy vereceğinin kararını verememiş milyonlar var. Peki biz neden hep bir seçim yapmak zorunda bırakılıyoruz. Neden hep önümüze sunulan seçeneklerden birini tercih etmek zorundayız. Ve neden kötünün iyisini tercih eder insan. Neden en iyiyi hak ettiğimizi düşünmeyiz hiç. Ve seçmek geriye kalan her şeyden vazgeçmek midir. Bu sorulara gelin biraz cevap arayalım.

İnsanlar sözde demokratik yapılarda, bir seçim yapmak zorundadır, kendini yönetecek olanları. Ama sonuçlarına da katlanmak zorundadırlar bu seçimlerinin. Çünkü bürokrasi deney şey her zaman ve her yerde karşımıza çıkacak olan bir gerçektir. Sizin düşüncelerinizi savunduğunuzu sandığınız yapılar aslında her ne olursa olsun sermayeye hizmet edecek olan yapılardır. Seçim zamanları ayağınıza kadar gelip sizden oy dilenen o zavallılar, aslında sizin menfeatinizi kesinlikle düşünmüyorlar. Tek dertleri sizin aldıkları meşrutiyetle kendi atlarını sizin topraklarınızda istedikleri gibi koşturmaktır. Fakir, fukara edebiyatıyla sizi etkilemeye çalışırlar. Size sonsuz vaadler sunarlar. Sanki onlar seçildikten sonra, her şeyin yoluna gireceğini sanırsınız. Halbuki her şey kaba tabirle daha da boka saracaktır. Çünkü aynı bokun farklı renklerini barındırır onlar. A kafalı ya da B kafalı her ne derseniz deyin. Bunların hepsi aynı hep aynı senaryoyu oynarlar, seçimden seçime sadece roller değişir. Yönetmen aynıdır. Yönetmenin kim olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Siz zaten dünyanın yönetmenin adını çok iyi biliyorsunuz. Oyuncular değişse de yönetmen değişmedikten sonra. O senaryodan farklı bir son çıkmaz. Hep aynı sonu tekrar tekrar izler dururuz. Peki bu senaryoyu değiştirmemizin bir yolu yok mudur. Elbet vardır. Ama önce filmin yönetmenini değiştirmemiz gerekli. Zor mu evet. İmkansız mı tabi ki hayır.

İnsanoğlunun ilk önce bilinç devrimi yaşaması gerekiyor. Bu illa okula gitmekle, üniversiteler okumakla, yüksek lisans, doktora yapmak alakalı bir durum değildir. Bu tamamen pragmatik düşünmekle alakalı bir şeydir. Hep derim aklın yolu birdir. Yeter ki akıllı olalım. Pragmatik düşünüp adımlarımızı ona göre atalım. Fotoğrafçılıkta bir deyim vardır. Herkes bakar ama herkes göremez. Yani bakmak ve görmek farklı kavramlardır. Kimisi bir ağacı görür. Kimisi o ağacın bir dalını görür. Kimisi o ağacın bir yaprağını görür. Kimisi o ağacın yaprağındaki bir yağmur damlasını görüp ortaya çıkarır. İşte bizlerin görmesi gereken o ağacın yaprağındaki bir yağmur damlasıdır. İşte seçmekte böyle bir şey aslında. Biz olaylara sadece bakarız. Hiç görmeye çalışmayız. Görmeye başladığımızda işte o zaman dünyayı değiştirmek için bir şeyler yapabiliriz. Azız biz. Ama haklıyız ve her ne olursa olsun kazanacağız. Kendimiz için kazanacağız. Çocuklarımız için kazanacağız. Torunlarımız için kazanacağız. Bu dünyayı sermayeye kul köle yapmayacağız. Bu dünya hepimizin. Ve bu dünyayı sermaye pisliğe boğdu. Her şeyi talan ettiler. Ve hiç bir seçim bu pisliği temizleyemez. Bu pislik ancak ve ancak insanların elleriyle temizlenir.

Şİmdi ne yapın biliyor musunuz. Gidin oy kullanın. Sonra o oylarınız çalınmasın diye peşini kovalayın oylarınızın. Seçim sonrası bir birinizi yiyin. Ve yukarıdan sermaye size bakıp güzel bir kahkaha atsın. Siz de bunun farkında olmadan yaşamaya devam edin.

Seçmek hayallerimizden vazgeçmektir. Ve her seçim bir vazgeçiştir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.