Selfie, yani Türkçeleşmiş hali Öz Çekim. Çok ta güzel Türkçe’ye çevirmişler. Oturgaçlı götürgeç gibi bir şey olmuş. Peki nereden çıktı diye düşündünüz mü hiç bu selfienin. Ben biraz kafa yordum ve şu sonuca vardım. İnsanların kendi egolarının bir eseri bu. Başka bir açıklaması olamaz. Hani hiç kimse olmaz yanında çekersin anlarım. Ama başka birine fotoğraf çektirecek imkan varken, tutup sırf bir akım başladı diye, o akımın bir parçası olmanın bir anlamı yok.

Bir de bir türlü aklımın almadığı selfie çubuğunu icat etmiş aklı evvelin biri. Ben selfie çubuğunu ilk gördüğümde inanın şok geçirdim. Yok artık dedim insanlar bu kadar bencilleşemez dedim kendi kendime ama ne çare millet artık yanında cüzdan gibi selfie çubuğu taşımaya başlamış. Bende mi bir anormallik var bilmiyorum ama bana göre selfie çubuğunu icat eden zatı muhterem insanlarla çok güzel dalga geçmiştir. Ve bundan para da kazanmıştır. Hem insan aklıyla dalga geçmek hem de bundan para kazanmak çok dahiyane bir şey olsa gerek.

Yani telefonların önüne kamera takmalarının amacı insanların bir birleriyle görüntülü konuşmalarına imkan vermekti. Ama adamlar ne bilsin selfie denen insan aklıyla dalga geçen şeyin ortaya çıkacağını. İnanın telefonların ön yüzüne kamera koymayı akıl eden adamın bile aklına bu işin buralara evrileceği ve selfie denen zımbırtının ortaya çıkacağı gelmemiştir.

Zaten bizim toplumumuz oyle bir toplum ki bir şey yayılmasın, anında karşılık bulur bu topraklarda. Hiç bir şeyden maşallah geri kalmıyoruz.

Fotoğraf çekilmek farklı bir olgudur. Yani bir insan neden her anını fotoğraflamak ihtiyacı duyar. Ya da bunu çeker çekmez sosyal mecralarda neden paylaşma ihtiyacı duyar. Cevabı basit ego ve kendi ispat etme güdüsüdür tamamen. Kendi var oluş sebebini bilen, ideolojisi olan insanlar bu yollara başvurmazlar. Çünkü onlar başkalarının kendi haklarında ne düşündüklerini zerre önemsemezler. Gösteriş yapmak, egolarının kurbanı olmak onlara çok saçma ve gereksiz gelir. Gösteriş yapan, kendini diğer insanlardan üstün gösterme peşinde olan insanlara acır bu insanlar. Çünkü çok ezik insanlardır bu tür boş uğraşların peşinde olan insan zümresi.

Son olarak hadi kendi aranızda selfie çektiniz. Bari kedi, köpeği rahat bırakın. Onları bu saçma şeylere alet etmeyin. İnanın onlar sizden daha samimi ve içten.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.