İngilizce bir terim olan Survivor hayatta kalmak anlamını taşıyor. Fakat her şey sadece ıssız bir adada mücadele edip hayatta kalmayı başarmak mı, yoksa asgari ücretle çalışan milyonlarca insanın aç kalmasına sebep olmak mı? Aslında sorulması ve cevabı aranması gereken soru bu.

Şimdi gelelim bu sorunun cevabına. Katharsis denen bir kavram vardır. Anlamı da aynen şöyledir: Arınma yani bütün hayattan arınma korkma, sisteme ayak uydurma, kinini öfkeni çeşitli vasıtalarla boşaltmak anlamındadır. Şimdi size  tarihten günümüze bir kaç örnekle bunu somutlaştırayım. Antik Yunan’da tragedyalar vardı. İnsanlar gündüzleri Aristokratlara çalışır, akşamları da bu tragedyaları izlemeye giderlerdi. Bu tragedyalar onların sisteme olan eleştirileri eğer varsa onları kötü bir sonun beklediği anlatılırdı. Ve bu sayede sisteme bağlı kalmaları sağlanırdı. Ayrıca olimpiyatlarında başlangıcı bu zamana dayanır. İnsanlara olimpiyatlardaki yarışmalar sayesinde hırs, başkalarından üstün olma, onları yenme duyguları aşılanmıştır. Ve olimpiyatlar günümüze değin devam etmiştir. Ve bu sistemin en büyük kozlarından biridir.

Roma’ya geldiğimiz zamanda karşımıza gladyatör savaşları çıkıyor. Düşünsenize bir alan var ve insanlar o alanda bir birlerini öldürmek için savaşıyor. Ve on binlerce kişide bu duruma alkışlarıyla, bağırtılarıyla ortak oluyor. Güçsüz olan yeniliyor ve ölüyor. Kuvvetli olan hayatta kalıyor. Ve insanlar sanki kendileri o an o alanda savaşıyor gibi hissediyor ve güçsüz olan öldüğü zaman kendisi o insanı öldürmüş gibi seviniyor. İnsanlara aşılanan bu ruh hali nasıl bir ruh halidir verın gerisini siz düşünün. Ayrıca bu sayede insanların sisteme olan bağlılıkları da iyice sağlamlaştırılıyor. İnsanlar bütün öfkelerini, nefretlerini o arenada atıyorlar. Ve savaşacak, haklarını savunacak güçleri kalmıyor. Eğer sisteme baş kaldırırsanız sizi de atarız güçlü bir gladyatörün önüne ve siz de ölür gidersiniz mesajı da insanlara veriliyor.

Günümüze geldiğimiz zaman karşımıza Survivor ve diğer yarışma programları çıkıyor. Ama Survivor’a burada ayrı bir yer açmamız gerekiyor. Survivor insanların ıssız bir ada da hayatta kalmaya çalıştıkları bir yarışma. Ve orada hayatta kalmaya çalışanlarda Ahmet, Mehmet değil. Ünlü simalar işte olayın enteresan noktası burada. Bu insanlar normal hayatlarında varlıklı insanlar ve bu kadar varlıkları varken kalkıp ıssız bir adada aç kalmadan hayatta kalmaya çalışıyorlar. İnsanlarda bu durumu merak edip kalkıp bu insanları izliyor ve taraf oluyor. Bu programın yapımcısı da olabildiğince olayları kızıştırıp insanları daha fanatik hale getirmeye çalışıyor ve başarıyor da insanlar takım tutar gibi yarışmacı tutmaya başlıyor. İş yerlerinde, arkadaş ortamlarında bu yarışmacıların muhabbeti yapılıyor. Kimse başka hiç bir ley düşünmüyor. Daha doğrusu düşünmesine izin verilmiyor. İnsanlar sabahın köründe kalkıp işe gidiyor, akşama kadar çalışıyor, ve eve gelince maruz kaldığı olay da Survivor. Savaş çıkmış dünyanın bir yerinde, kıtlık varmış, insanlar ölüyormuş kimsenin umurunda değil bu olaylar. Çünkü insanların algısı kapalı. Anladıkları tek olay Survivor.

survivor-all-105548GJ

Dikkat ederseniz bu programdaki çoğu yarışma 9 – 9′ a kadar gelir. Ve tam son yarışma yapılacakken, heyecan tam doruk noktasına çıkmışken ansızın reklam girer araya ve uzunca bir süre insanlar o reklamları izlemek zorunda kalır. Yarışmayı kaçırırım diye kanalı değiştirmekten bile korkar. Adrenalin kaplar tüm bedenini ve bundan haz duyar. Sorarım size bu duygunun aynısını sizce insanlar olimpiyatlarda ya da gladyatör savaşlarında yaşamıyorlar mıydı. Değişen ney peki. Sadece zaman ve mekanlar değişti. Sınıflar ve zümreler yine aynı. Aristo’nun ”Poetika’da” söylediği gibi iyiler her zaman kazanır yalanına ortak olan bir sistem. Hayatta Survivor gibi onlara göre. Hep 9-9 ve her zaman iyi olan 10. yarışı kazanır.

İşte geçmişten günümüze Katharsis denen kavram her çağda çeşitli şekillerde karşımıza çıkmıştır ve eğer insanlar uyudukları bu uykudan uyanmazlarsa karşımıza çıkmaya da devam edecektir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.